Németországban az elmúlt évben 500.000 teljesidős munkahely jött létre

Németországban az elmúlt évben (2014) mintegy 500,000 teljesidős munkahely jött létre. Ez a várakozásokkal ellentétes jóirányú változás, hisz pár évvel ezelőtt gazdasági szakemberek még azt várták, hogy a részidős, illetve az úgynevezett „minijob” rendszer fog előtérbe kerülni.

„A teljesidős munkahelyek száma Németországban jelentősen emelkedik. Az elmúlt évben az ilyen állások száma 452,000-rel nőtt, összesen mintegy 24,5 millióra. Így a teljesidős munkahelyek száma 67,5 százalékról 68,3 százalékra nőtt” – amint az a Német Statisztikai Hivatal e hét pénteki jelentéséből kiderül.

Ezzel egyidőben Németországban a részmunkaidős foglalkoztatottak száma mintegy 132,000 munkavállalóval csökkent, mintegy 7,5 millió személyre. Ez a tendencia már 2012 óta megfigyelhető, azonban a német kormányzat tovább szeretné csökkenteni a részmunkaidős munkahelyek számát. Ennek érdekében Andrea Nahles Német Munkaügyi Miniszter (SPD) az ősz folyamán új törvényjavaslatot szeretne benyújtani, amely a munkaidőket szigorúbban szabályozza.

A meghatározás szerint Németországban teljesidős munkahelynek számít az a munkahely, ahol a munkavállalónak meghatározatlan idejű (hosszútávú) szerződése van, a heti munkaórák száma meghaladja a 20 órát, illetve a munkavállaló teljes körű szociális biztosítást fizet.

A statisztikák alapján Németországban leginkább a nők dolgoznak részmunkaidőben – arányuk 31,5 százalék körül mozog – a férfiaknál ez az arány csak 11,6 százalék. Érdekes megfigyelni azt, hogy a nők sokszor maguk választják ezt a modellt, annak érdekében hogy több idejük legyen a családra, illetve a gyereknevelésre. Ezt a foglalkoztatási modellt a német kormányzat is támogatja, hisz a fiatal szülök esetében a munkaidőt 30 vagy akár 15 órára is csökkenteni lehet. Emellett 2015 óta a német munkavállalóknak lehetőségük van arra is, hogy 2 évig családbeli hozzátartozójukat ápolják. Ebben az esetben a munkaidő mértéke heti 15 órára csökkenhet.

Német gazdasági szakemberek véleménye szerint a teljesidős munkahelyek növekedése mindenképpen pozitív eredmény. Emellett az is fontos tény, hogy az új munkahelyek leginkább szakképesítést igénylő munkahelyek, így a munkavállalók helye is sokkal stabilabb, sokkal inkább biztosítva van, akár hosszú távra is.

Forrás:kftkreator.hu

Scroll To Top