Magyar bankokat jelölt felminősítésre a Moody’s

Magyar bankokat vett felminősítési felülvizsgálat alá szerdán a Moody’s Investors Service, miután javította a magyar gazdaság makroprofil-megítélését.

A nemzetközi hitelminősítő szerda este Londonban közölte, hogy a felminősítési felülvizsgálat a K&H Bank és az MKB hosszú távú besorolásait, valamint az Erste Bank Hungary és a Budapest Bank összes osztályzatát érinti.
A cég emellett az OTP Bank „Baa3” szintű hosszú távú forintbetét-besorolásának kilátását stabilról pozitívra javította, az OTP Jelzálogbank forintkötelezettségeire pedig „Ba1” szintű első besorolást állapított meg, és erre is pozitív kilátást adott.
A négy másik bankra bejelentett felminősítési felülvizsgálat időtartama alatt a Moody’s a magyarországi működési környezet javulásából és a magyar makrogazdasági profil megítélésének pozitív módosításából a bankok hitelkockázati alapmutatóira eredő hatásokat elemzi.
A valószínűsíthető végeredmény a felülvizsgálatba bevont bankok hosszú távú osztályzatainak egytől három fokozatig terjedő felminősítése lehet.
A felülvizsgálatokat a Moody’s két hónapon belül kívánja befejezni.
Az OTP Bank hosszú távú forintbetét-besorolási kilátásának pozitívra javításához fűzött indoklás szerint az intézkedés a Moody’s azon várakozását tükrözi, hogy fokozatosan tovább erősödik az OTP önálló kockázati profilja. A közép- és kelet-európai piac gazdasági kondícióinak javulása, valamint az, hogy bár az oroszországi és az ukrajnai piac továbbra is gyenge, de most már stabilizálódik, valószínűleg az OTP nem teljesítő kinnlevőség-állományának fokozatos további csökkenéséhez vezet – áll a Moody’s szerdai londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint a javuló eszközminőség hozzájárul a hitelveszteség-tartalékolás jelentős csökkenéséhez, ami a bankadó csökkentésével együtt várhatóan javítja az OTP Bank nyereségességét a következő 12-18 hónapban.
A Moody’s a héten az egész magyar bankszektor kilátását is pozitívra javította a tavaly július óta érvényben tartott stabilról, azzal indokolva a lépést, hogy a javuló magyarországi működési környezet valószínűleg jót tesz a bankok eszközminőségének és tőkehelyzetének, és a szektor ismét nyereségessé válhat.
A hitelminősítő e döntéséhez fűzött elemzésében kiemelte azt is, hogy a bankokkal szembeni kormányzati politika módosulása várhatóan szintén javítja a pénzügyi alapmutatókat és a bankok növekedési kapacitását.
A cég szerint a devizaalapú hitelek tavalyi átváltása jelentős eszközminőségi kockázatokat távolított el a rendszerből, kivédve a forint esetleges leértékelődésének potenciális hatásait.
A Moody’s tavaly november óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben a „Ba1” szintű – a befektetési ajánlású kategóriától egy fokozattal elmaradó – magyar államadós-besorolásra is, és londoni elemzők szerint a cég várhatóan még az idén visszaemeli Magyarországot a befektetésre ajánlott szuverén adósok osztályzati sávjába.
A Moody’s menetrendjében jövő pénteken szerepel a magyar szuverén adósosztályzat következő felülvizsgálata.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt hónapban már visszaemelte Magyarországot a befektetési ajánlású osztályzati csoportba, az addigi „BB plusz”-ról egy fokozattal „BBB mínusz”-ra javítva a magyar államadós-besorolást.(MTI)

Scroll To Top