Latin-amerikai és karibi országokkal kezdett közös csúcstalálkozót az Európai Unió

Megkezdődött szerda délután Brüsszelben az Európai Unió és a 2011-ben létrehozott Latin-amerikai és Karibi Államok Közösségének (CELAC) második közös csúcstalálkozója.

A tanácskozáson 61 ország vesz részt, közülük 42 a legmagasabb, állam- illetve kormányfői szinten képviselteti magát. A magyar delegációt Orbán Viktor miniszterelnök vezeti.
A csúcstalálkozó házigazdája, az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk a tanácskozást megnyitandó felidézte, hogy az együttműködés 16 éve Rio de Janeiróban indult útjára, s azóta mindkét térség és a világ is megváltozott: az Európai Unió tagsága csaknem kétszeresére bővült, közös fizetőeszközt vezetett be, s új alapszerződést fogadott el, Latin-Amerikában pedig a konfliktusok jelentős része békésen rendeződött. Tusk arra is kitért, hogy milyen fontos szerepet játszik a két térség egymás gazdaságában és a világgazdaságban.
„Nem elégedhetünk meg az eredményeinkkel, modernizálni kell ezt a partnerséget” – húzta alá a korábbi lengyel kormányfő.
„Az előttünk álló kihívás az, hogy a következő nemzedék számára is megfelelő partnerséget alkossunk, amely szimmetrikus, kiegyensúlyozott, és méltányos” – tette hozzá Donald Tusk.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerint a mostani csúcs ideális lehetőséget teremt az eredmények értékelésére, és a „hogyan tovább” megvitatására. Rámutatott, hogy a latin-amerikai és karibi térség számára Európa a második legnagyobb kereskedelmi partner, s több olyan befektetésre volna szükség, amely a CELAC-országokból érkezik az EU-ba.
Az egykori luxemburgi kormányfő úgy vélte, hogy a CELAC-államok más kihívásokkal néznek szembe; nem beindítaniuk, hanem fenntarthatóvá tenniük kell a gazdasági növekedést, és nem a foglalkoztatottak számát, hanem a munkahelyek minőségét kell emelniük.
„Nem kereshetünk kifogásokat, ha nem tudunk megbirkózni a globális kihívásokkal” – húzta alá Juncker.
A csúcstalálkozó helyszínén a két térség üzleti szféráinak képviselői is megbeszéléseket folytattak. Az Európai Bizottság itt bejelentette: 118 millió eurót fordít az uniós költségvetésből arra, hogy a latin-amerikai és karibi térségben több uniós beruházás valósulhasson meg, s javuljon az üzleti együttműködés.(MTI)

Scroll To Top