Lassult júniusban az amerikai szolgáltatóipari növekedés

Júniusban veszített növekedési lendületéből az amerikai szolgáltatóipari szektor teljesítményének a növekedése – közölte csütörtökön a londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet.

Júniusban szezonális kiigazítással az előzetes adatok alapján 54,8 pontra csökkent a májusi 56,2 pontról a szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az Egyesült Államokban.
Elemzők szerény emelkedést, 56,7 pontot vártak.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett BMI előzetes júniusi értéke 54,6 pont lett a májusi 56,0 pont után.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A mutatószámok összetevői közül az új megrendelések öt hónapja a legkisebb mértékben növekedtek júniusban, a költségek pedig 2013 októbere óta a legnagyobb mértékben emelkedtek. A foglalkoztatottak számának növekedését követő mutatószám három hónapja a legalacsonyabb értéket érte el.
A gazdasági növekedés ütemének második negyedév végén tapasztalt viszonylagos gyengesége esetleg megfontolásra késztetheti a Fed-et a kamatlábak emelésének megkezdése előtt – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza.
A felmérés a szolgáltatóipari teljesítmény január óta legkisebb mértékű növekedésére világított rá, a feldolgozóipar termelése pedig másfél éve a legkisebb mértékben növekedett. Összességében az idén júniusban tapasztaltuk a legalacsonyabb teljesítménynövekedést 2013 májusa óta – mutatott rá.
Amellett, hogy a második negyedévben összességében 3,0 százalékos éves GDP-növekedés valószínűsíthető, a jelek szerint ez a negyedév vége felé már valamelyest veszített a lendületéből. Miután júniusban az új megrendelések két éven belül az egyik legalacsonyabb mértékű növekedése volt kimutatható, a harmadik negyedévben már a GDP-növekedés érzékelhető lassulása is valószínűsíthető. A nagy kérdés most az, hogy a gazdasági növekedés lendületvesztésének jelei mennyiben befolyásolják majd a Fed-et a kamatcsökkentés időzítésében – jegyezte meg Chris Williamson, a Markit Economics közgazdásza.(MTI)

Scroll To Top