Eltűnőben a nagyvállalatok nyeresége

Mélyponton a hazai nagyvállalatok profitvárakozása, átlagosan 1%-os nyereségbővüléssel tervez a szektor a következő egy évben – jelzi a K&H nagyvállalati növekedési index. Év végéhez képest árbevételükben is szerényebb, 2,8%-os bővülést várnak a cégek, és megtörni látszik a belföldi piac elmúlt egy évi árbevétel-növekedést támogató trendje.

 

Visszafogták következő egy évi pénzügyi várakozásaikat a hazai, 2 milliárd forint feletti éves árbevételű, nem-állami nagyvállalatok. „A K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredménye szerint a jelenleginél átlagosan 2,8%-kal vár nagyobb árbevételt a szektor. Ez tavaly év végéhez képest egyértelműen visszaesés (3,2%) és az MNB jövő évi 2,9%-os inflációs várakozásától is elmarad” – mondta el Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.

 

Az exportban és a belföldi piacon is szerényebbek a várakozások

A szerényebb várakozások a belföldi és külföldi piaccal kapcsolatban egyaránt tetten érhetők. Miközben hasonló arányban várnak a cégek bevétel-növekedést a külpiaci (39%) és belföldi (35%) értékesítésből, annak átlagos mértéke eltérő: az exportpiacon 3,4%-ról 3%-ra, a hazai piacon 2,8%-ról 2,5%-ra mérséklődött a várt bevétel-növekedés mértéke. „A hazai értékesítésből várt árbevétel-bővülés mértéke az elmúlt egy évben folyamatosan nőtt – köszönhetően a dinamikusan növekvő belföldi fogyasztásnak –, így kérdéses, hogy a mostani visszaesés csupán csak átmeneti vagy tartós lesz” – mondta el a szakember.

 

Mélyponton a profitnövekedés

Míg az árbevétel-növekedési várakozások szerényebb mértékben, addig a profitkilátások drasztikusan romlottak. „A várt profitnövekedés mértéke több mint felére, 2,2%-ról 1%-ra zuhant, ezzel elérte mélypontját az index 4 éves történetében” – hangsúlyozta a szakember. Az ország különböző pontjait tekintve a közép-magyarországi vállalatok a legoptimistábbak, hiszen ők az átlagot jóval meghaladó profitbővülésre számítanak (1,8%). Ezzel szemben Nyugat-Magyarországon az adózás előtti nyereség 0,6%-os, Kelet-Magyarországon pedig mindössze 0,05%-os növekedését várják a következő egy év során.

 

 

A K&H nagyvállalati növekedési index kutatásról

A hazai nagyvállalatok jelentős gazdasági szerepe miatt a K&H Csoport a GfK Hungária Piackutató Intézettel együttműködésben 2014-től kezdődően átfogó negyedéves kutatást végez, amelyben feltérképezi a hazai nem-állami nagyvállalati szektor aktuális helyzetét, valamint hogy hogyan látják saját cégük és a gazdasági környezet változásait a következő egy évben. A kutatás 250, a 2 milliárd forint éves árbevételt meghaladó, nem állami tulajdonú cég döntéshozójának megkérdezésével történik. A legutóbbi felmérés 2018. február 20. és március 7. között zajlott.

 

 


 

A K&H Csoport

Az ország egyik vezető és országosan több mint 4000 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 206 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 2,1 billió forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít rendszeres megrendeléseket és tevékenységet.

 

Főbb adataink:

K&H Bank

  1. I. negyedévének végén:

saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 259 milliárd forint

mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2981 milliárd forint

adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 15,1 milliárd forint

 

K&H Biztosító

  1. I. negyedévének végén:

saját tőke (IFRS, nem auditált): 12 milliárd forint

mérlegfőösszeg (IFRS, nem auditált): 170 milliárd forint

biztosítástechnikai eredmény (IFRS , nem auditált): 1,4 milliárd forint

adózás utáni eredmény (IFRS, nem auditált): 1,0 milliárd forint

Scroll To Top