Előtérbe kerül a gazdaságfejlesztés a 2014-2020-as uniós források felhasználásában

Magyarországon előtérbe kerül a gazdaságfejlesztés a 2014-2020-as európai uniós források felhasználásában – hangsúlyozta Kovács Zsolt, a Miniszterelnökség tervezési főosztályvezetője pénteken a Széchenyi Programiroda közép-magyarországi konferenciáján, Budapesten.

A szervezeti változásokkal kapcsolatban elmondta: az uniós források felhasználásának új intézményrendszerében az irányító hatóságok – a jelenleg működők alapjaira építve – helyettes államtitkársági szinten átkerülnek az operatív programok szakmai felügyeletét ellátó minisztériumokba, emellett erős központi koordináció valósul meg, és a tervek szerint operatív programonként egy közreműködő szervezetet alakítanak ki.
Kovács Zsolt a 2014-2020-as operatív programokkal kapcsolatban kifejtette, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium három operatív program felett látja majd el a szakmai felügyeletet. A 2668 milliárd forint kerettel kalkulált Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) egyebek között a kis- és középvállalkozások fejlesztése, a kutatás-fejlesztés, innováció területe szerepel, és idetartozik majd az infokommunikációs fejlesztés is, amelynek a 2007-2013-as időszakban külön operatív programja volt az EKOP révén.
A Nemzetgazdasági Minisztériumhoz kerül a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) is, amelyben területi alapra helyezik a megyei és regionális fejlesztéseket, a hat konvergencia régió számára 1090-1100 milliárd kerettel számolnak, míg a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív programban (VEKOP) várhatóan 240-250 milliárd forint keret lesz – tette hozzá.
A tervezési főosztályvezető elmondta, hogy a szociális, oktatási és civil szféra támogatására az Emberi Erőforrások Minisztériuma felügyeletében az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) áll majd rendelkezésre, amelynek kerete 740-750 milliárd forint lehet.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz a jelenleg Intelligens Közlekedési Operatív Program néven futó, de várhatóan Közlekedési Operatív Programként(KOP) szereplő, illetve a Környezeti és Energetikai Hatékonysági Operatív Program (KEHOP) kerül. A KOP-ban 930 milliárd forintot szánnak közúti, közösségi közlekedési és kötöttpályás fejlesztésekre, míg a KEHOP-ban 1000 milliárd forint kerettel számolnak. A támogatási struktúrába jobban bekapcsolódnak majd a vidékfejlesztési programok is, amelynek a kerete a következő hét évre 1200-1300 milliárd forintra tehető – mutatott rá Kovács Zsolt.
Buzás Sándor, a Nemzeti Tervezési Hivatal főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2014-2020-as időszakban szűkebb mozgástere lesz a tagországoknak az előző ciklushoz képest, és határozottabb lesz a források felhasználásának az uniós elszámoltatása, szigorúan megnézik majd befektetett uniós pénzek hatását.
A Nemzeti Tervezési Hivatal főosztályvezetője elmondta, hogy az operatív programok tervezésében elkészült az első verzió, amely folyamatosan alakul a szabályokhoz igazodva, és várhatóan ősz elején bocsátják majd széles körű társadalmi egyeztetésre.
Buzás Sándor hangsúlyozta, hogy a források 60 százalékát a GINOP, a TOP és a VEKOP viszi el. A Közép-Magyarország versenyképességi régióban a támogatás intenzitása alacsony lehet, maximum 20 és 60 százalék között alakulhat, a VEKOP-ban hét évre szánt mintegy 250 milliárd forint keret mellett lehetőség lesz majd más területről is forrásokat fordítani. (MTI)

Scroll To Top