Deviza, arany, olaj elemzés – 2014.02.05

Helyreáll a kockázatvállalás A téma az éjszaka folyamán a kockázatvállalás helyreállása volt. Ezért a dollár csak kis mértékben változott a legtöbb G10 devizához képest, ám a biztonsági befektetési devizák – a JPY és a CHF – gyengültek, míg a kockázatra érzékeny SEK és NZD erősödtek (jelenleg az NZD nagyobb mértékben), és ez volt a helyzet az angol fonttal is

Birger_Schafermeier_osszefoglalo_640

IronFX napi elemzés:

 

A kockázatvállalás javulása, a részvények helyreállása, magyar kincstárjegyek értékesítése
  • Magyarország 80 milliárd forint értékben adott el kincstárjegyeket (a tervek szerint 60 milliárd HUF lett volna) – ez jelzi, hogy van kereslet a feltörekvő piacok eszközeire. Jelzi, hogy a közelmúltbeli mozgás korrekció, nem pedig a hanyatlás kezdete.
  • USA-beli részvények, Európa helyreáll
A kockázatra érzékeny devizák (SEK és NZD) ismét erősödtek; a biztonsági befektetési devizák (a JPY és a CHF) gyengültek.
  • Az NZD jelentősen erősödött a munkanélküliségi ráta csökkenése miatt – az erős gazdaság megerősíti annak valószínűségét, hogy az RBNZ megszorítást vezet be.
A feltörekvő piacok devizái általánosságban változatlanok voltak vagy erősödtek
Az USA-beli kincstárjegyek hozama emelkedett, mivel ismét közeledik az adósságplafon határideje.
  • Kétlem, hogy a republikánusok megismételnék azt a kedvezőtlen cselekedetet, de soha nem tudni.
Ma: Közzéteszik a szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket.
  • Az Egyesült Királyság szolgáltatási szektorbeli PMI-indexe várhatóan valamelyest emelkedett; nem valószínű, hogy a tegnapi, vártnál kedvezőbb építőipari PMI-indexénél nagyobb hatás gyakorol.
  • Az USA-beli ISM index várhatóan emelkedik, de ez nem ellensúlyozza a gyártási ISM indexben bekövetkezett sokkoló csökkenést.
ADP jelentés: a mai nap erre fókuszálnak
  • A piac 190 ezres adatra számít (múlt hónapban 238 ezer volt). De a múlt hónap adata egyáltalán nem függ össze a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány meglepően alacsony (74 ezres) adatával.

IronFX_special-bonus_728x90_HU

Részletes elemzés:

  • Helyreáll a kockázatvállalás A téma az éjszaka folyamán a kockázatvállalás helyreállása volt. Ezért a dollár csak kis mértékben változott a legtöbb G10 devizához képest, ám a biztonsági befektetési devizák – a JPY és a CHF – gyengültek, míg a kockázatra érzékeny SEK és NZD erősödtek (jelenleg az NZD nagyobb mértékben), és ez volt a helyzet az angol fonttal is. Az USA-beli részvények helyreállása segített, de ennél jelentősebb volt a feltörekvő piacok devizáinak helyreállása. A feltörekvő piacok legtöbb devizája változatlan volt vagy erősödött az amerikai dollárral szemben; egyesek esetében ez eléggé figyelemre méltó volt – a PLN, a RUB, a BRL és a HUF mind legalább 1%-kal erősödtek az amerikai dollárhoz képest. A HUF volt a nagy nyertes; a hangulat javulásának egyik oka, hogy a magyar Államadósság Kezelő Központ jó keresletre bukkant 3 hónapos lejáratú kincstárjegyeit illetően, és 80 milliárd forint értékben adott el (a tervek szerint 60 milliárd HUF lett volna). Ezzel ellentétben nem értékesítették a tervezett mennyiséget az előző két adósság-aukción. A fordulatot elősegíthették a Fitch értékelő ügynökségnek az országgal kapcsolatos pozitív megjegyzései. Mindenesetre jelzi, hogy a befektetők nem feltétlenül nem kedvelik a feltörekvő piacok befektetési eszközeit, hanem csak az árfolyam nem tetszik nekik, és ha az árfolyam helyreáll, hajlandók lesznek vásárolni. Ez megváltoztatná a közelmúltbeli csökkenésről alkotott felfogást, a hanyatlás kezdetétől egy egyszerű korrekcióig, ami egy teljesen más történet. Ez helyreállást jelentene az ausztrál dollárnak és az új-zélandi dollárnak, visszatérést a japán jennek és a svájci franknak, valamint talán erősítené a dollárt. Egy napból azonban nem lesz trend, ezért még nem vagyok hajlandó állást foglalni egy olyan mozgással kapcsolatban, amely egyes országok gazdasági problémáinak erős fundamentális elemzésén nyugszik.
  • Magyarországgal ellentétben az USA egy hónapos lejáratú kincstárjegyeit 0,11%-os medián hozammal értékesítette; a január 28-i előző aukción ez 0,04%, az azelőtti aukción pedig 0,0% volt. Az adósságplafon miatti aggályok ismét kezdenek begyűrűzni a piacra. Kétlem, hogy a republikánusok megismételnék azt a kedvezőtlen cselekedetet, de soha nem tudni.
  • Új-Zéland 4. negyedéves munkanélküliségi rátája a várakozásoknak megfelelően alakult: 6,2%-ról 6,0%-ra csökkent. A munkanélküliségi ráta még ennél is jobban csökkent volna (leszámítva a részvételi arány emelkedését), ami jó jel. Új-Zéland Kincstára már leszögezte, hogy a kormány valószínűleg márciusban megemeli a kamatlábakat, mindazonáltal a foglalkoztatási adatokkal kapcsolatos várakozások erősítették az új-zélandi dollárt. Ez azonban „vedd meg a szóbeszédet, add el a tényt” esemény volt, mivel a közzétett adat az NZD/USD pár maximum szintjének bizonyult, és a pár ezután profit-kivétel miatt csökkent. Továbbra is kedvelem az új-zélandi dollárt, mivel azon ritka devizák egyike, amelyek központi bankja kifejezetten a megszorítás irányába tart.
  • A mai európai nap során közzéteszik a januári szolgáltatási szektor PMI-indexet Svédországban, Olaszországban és az Egyesült Királyságban. Svédország indexe az előrejelzés szerint csökkent, de 50 felett maradt, míg Olaszország adata emelkedett, de még mindig az egyensúlyi szint alatt van. Az Egyesült Királyság januári szolgáltatási szektor PMI-indexe várhatóan 58,8-ról 59,0-re emelkedett, ami nem nagy változás, de legalább jó irányba tart. Kíváncsi vagyok arra, hogy ez tartósabb hatást gyakorol-e, mint a tegnap közzétett, a vártnál kedvezőbb építőipari PMI-index. Ha nem, egyértelművé válik, hogy az angol fonthoz való hozzáállás már fordulatot vett. Ezenkívül közzéteszik a végleges szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket Franciaországban, Németországban és az eurozóna egészére vonatkozóan; napvilágot lát az eurozóna végleges kompozit PMI-indexe is. Publikálják az eurozóna decemberi viszonteladói értékesítési adatát.
  • A fókuszban ma az USA-beli ADP foglalkoztatási változás áll januárra vonatkozóan. Várhatóan 190 ezer lesz (decemberben 238 ezer volt). A decemberi adat természetesen egyáltalán nem függ össze a hónap meglepően alacsony, nem mezőgazdasági munkaerő-állományával (+74 ezer), de kezdik figyelemmel kísérni ezt az adatot, amely a legjobb mutatószám a pénteki adathoz. A januári ISM nem gyártási index az előrejelzés szerint az előző 53,0-ról 53,7-re emelkedett, de ez talán nem lesz elég a hétfőn közzétett gyártási ISM indexben bekövetkezett esés miatti pesszimizmus ellensúlyozásához.
  • Máshol: Kanada építési engedélyeinek decemberi adata az előrejelzés szerint havi szinten 2,0%-kal emelkedett, ami fordulatot jelent a novemberi figyelemre méltó, 6,7%-os csökkenéshez képest.
  • A mai napirend szerint három Fed hivatalnok tart beszédet. A Federal Reserve elnöke, Daniel Tarullo a Volcker szabállyal kapcsolatban tart beszámolót a Pénzügyi Szolgáltatások Bizottsága előtt; a philadelphiai Fed elnöke, Charles Plosser és az atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart a gazdasági kilátásokról beszél.

EUR/USD

EURUSD_05Feb2014

  • Az EUR/USD pár kedden konszolidációs módon mozgott, és az 1,3525-ös (E1) ellenállásszinti korlát alatt maradt. A pár megerősíti ezen korlát érvényességét; ha a vételi pozíciókkal rendelkezők nem képesek azt áttörni, az árfolyam várhatóan csökkenni fog, és megcélozza az 1,3400-es (T2) támaszszintet, amely egybeesik a január 23-i rally 161,8%-os Fibonacci hosszabbítási szintjével. Amíg az árfolyam mindkét mozgóátlag alatt van, a kilátások negatívak marad. Csak az előző 1,3700-es maximum szint áttörése jelezné, hogy befejeződött a december 27. óta tartó csökkenés.
  • Támaszszint: 1,3480 (T1), 1,3400 (T2), 1,3300 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3525 (E1), 1,3570 (E2), 1,3640 (E3).

EUR/JPY

EURJPY_05Feb2014

  • Az EUR/JPY pár tegnap emelkedett, de miután elérte a lila csökkenő tartomány alsó határát, valamelyest csökkent. Az árfolyam várhatóan tovább csökken; ha sikerül áttörnie a 136,20-as (T1) támaszszinti korlátot, további medve jellegű hosszabbításoknak lehetünk tanúi a következő, 134,10-es (T2) támaszszint felé. Amíg a pár mindkét mozgóátlag alatt, a csökkenő tartomány felső határa alatt van, a kép negatív marad. A napi és a heti grafikonon a hosszabb távú növekvő trend továbbra is érvényben van, ezért bármilyen rövid távú csökkenést a fő növekvő útvonal visszatérésének minősítenék.
  • Támaszszint: 136,20 (T1), 134,10 (T2), 131,20 (T3).
  • Ellenállásszint: 138,00 (E1), 139,15 (E2), 141,25 (E3).

GBP/USD

GBPUSD_05Feb2014

  • A GBP/USD visszapattant az 1,6260-as (T1) támaszszinti akadályról, majd emelkedett. A pár most teszteli az 1,6335-ös (E1) ellenállásszintet, amelynek áttörése meghosszabbíthatja az előremenetelt a következő akadály, az 1,6465 (E2) szint felé, amely a csökkenő tartomány felső határa közelében van. Amíg azonban az árfolyam a csökkenő tartományon belül van, az általános rövid távú trend csökkenő, és bármilyen előremenetelt növekvő korrekciós hullámnak minősítenék. Mindkét momentum mutatószám kedvez a visszatérésnek, mivel az RSI kilépett túlértékesített tartományából, míg az MACD – bár medve jellegű tartományban van – felfelé áttért indító vonalán.
  • Támaszszint: 1,6260 (T1), 1,6135 (T2), 1,6060 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,6335 (E1), 1,6465 (E2), 1,6640 (E3).

Arany

XAUUSD_05Feb2014

  • Az arany támaszszintre talált az 1250-es (T1) szinten, és valamelyest emelkedett. Semleges álláspontra helyezkedem a nemesfémmel kapcsolatban, mivel az 1235-ös (T2) támaszszint lefelé történő áttörése szükséges annak megerősítéséhez, hogy a december 19. és január 27. közötti előremenetel csupán a fő csökkenő trend visszatérése volt, ám az előző maximum szint (1268 – E1) áttörése ismét pozitívvá teheti a képet. Mindkét momentum mutatószám semleges szintje közelében van, ami megerősíti, hogy a befektetők vonakodnak a fém következő irányának kijelölésétől. A kép vegyesebb lesz, ha figyelembe vesszük, hogy a fém a kék trendvonal alatt, ám mindkét mozgóátlag felett van.
  • Támaszszint: 1250 (T1), 1235 (T2), 1220 (T3).
  • Ellenállásszint: 1268 (E1), 1290 (E2), 1315 (E3).

Olaj

CLH4_05Feb2014

  • A WTI emelkedett, miután támaszszintre talált a 96,50-es (T1) szinten, és elérte a 97,85-ös (E1) ellenállásszintet, amely valamelyest a kék növekvő trendvonal alatt van. Ezen tartomány várhatóan erős ellenállásszint lesz az ár mozgásának, de ha a bikák elég erősek ahhoz, hogy áttörjék azt, ismét pozitívvá válhat a kép. Másrészt a 96,50-es (T1) szint lefelé történő áttörése szükséges ahhoz, hogy rövid távú visszafordulás következzen be. Mindkét momentum mutatószám folytatja csökkenő útvonalát, ami gyengülő momentumot jelez.
  • Támaszszint: 96,50 (T1), 95,00 (T2), 94,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 97,85 (E1), 98,90 (E2), 100,55 (E3).

 

Scroll To Top