A METRO közel 20%-kal a szakmai bérminimum fölé emelte kezdőbéreit

A METRO Nagykereskedelmi Kft. 2018 elején kidolgozta és elindította a Vállalati Bérfejlesztési Programját, amely az átláthatóság, tervezhetőség és az egyéni teljesítmény elismerésének alapelveire épül.  A METRO ezt – a dolgozói visszajelzésekre építő, valamint a piac pontos ismerete és a vállalat növekedéséből adódó lehetőségei szerint kidolgozott – programot hajtja végre következetesen. A Vállalati Bérfejlesztési Program 2020-ig terjedő állomásai és intézkedései a munkavállalók előtt is ismertek és széles körben elfogadottak. A KASZ néhány nappal ezelőtt újabb, váratlan mértékű követelésekkel állt elő. Röviddel az év elején a felek által írásban lezárt bértárgyalást követően egy ilyen nagyságrendű változtatási javaslatot a vállalat vezetése szerint személyes egyeztetés keretében lehet érdemben megvitatni.

A METRO Vállalati Bérfejlesztési Programja a munkavállalók számára jól átlátható és kiszámítható rendszer. Ennek értelmében a törvényben előírtnál magasabb minimálbéremelést minden áruházban úgy valósították meg, hogy közben a magasabb felelősségi köröknél megmaradjanak az addig meglévő jövedelemkülönbségek, és kialakították az egyéni teljesítmények elismerésének rendszerét is. A vállalatvezetés a program első három lépését ígérete szerint már megvalósította, tavaly októbertől 902 munkatársuk, a munkavállalók 40%-a részesült béremelésben. Ezen felül januárban a munkavállalók többségénél kétszámjegyű emelést hajtottak végre. A helyi vezetés a rendelkezésére álló kereteket az erőforrások átcsoportosításával a maximumra tágítva, a legalacsonyabb áruházi munkabért a jogszabályban előírt mértéket 19,5%-kal meghaladó 233.000 forintra emelte, amely tartalmazza az alapbért és a szektorban egyedülállóan munkaszerződésben rögzített 13-14. havi juttatást, amit betanított munka esetén is megadnak. Ezen felül fizetik ki a különböző pótlékokat és a teljesítményfüggő juttatásokat, amelyeknek a rendszerét szintén a dolgozói visszajelzések alapján állították fel az igazságos és korrekt elosztás jegyében.

A vállalat vezetése folyamatosan egyeztetett az Üzemi Tanácson kívül a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetével is, akiket be is vontak a közös munkába. 2019. január 22-én a KASZ és a METRO vezetősége közös aláírással lezárta a háromfordulós bértárgyalássorozatát. Ezt követően a szakszervezet – alig több mint egy hónap múlva – újabb követelést nyújtott be, amit a METRO alaposan megvizsgált. Erről a cégvezetés, álláspontja mélyebb megismertetésével, nyitott a további egyeztetésekre.

Az idén éppen 25 éves jubileumát ünneplő, 2500 főt foglalkoztató nagykereskedelmi láncnál a versenyképes bérek mellett a kedvezőbb munkakörülményekkel (pl. rugalmasabb műszakbeosztással, egyeztetett szabadságtervekkel, többségében nyolcórás foglalkoztatással) is magyarázható, hogy a fluktuáció itt jóval kisebb, mint a kiskereskedelmi hálózatoknál. Ennek mértéke az év első két hónapjában 4% alatti volt, ami az elmúlt kétéves időszakot tekintve a legalacsonyabb. A munkavállalók 70%-a három évnél régebben dolgozik a METRO-nál.

Scroll To Top