A harmadik negyedévi növekedési kilátások első támpontjai várhatóak a héten

A nagyobb nemzetgazdaságok beszerzésimenedzser-indexei nyújtanak majd lehetőséget az előttünk álló héten a harmadik negyedévi globális növekedési kilátások és inflációs trendek, valamint a jegybankok monetáris politikájában várható pályamódosítások felmérésére.

A második negyedévben a világgazdaság stabil növekedési lendületéről tanúskodtak a beszerzésimenedzser-indexek (BMI), a júliusi adatokból viszont már a harmadik negyedévre vonatkozóan is lehet majd következtetéseket levonni. Az IHS Markit gazdaságkutató intézet kedden teszi közzé feldolgozóipari, csütörtökön pedig szolgáltatóipari BMI mutatóit.
Az Egyesült Államokban a Markit BMI adatai mellett az ISM beszerzésimenedzser-indexe, a nem mezőgazdasági ágazatokban a foglalkoztatottak számának júniusi növekedése, valamint a lakáseladások alakulása is jó alapanyagként szolgál majd annak megítélésére, milyen ütemben kezdi meg a Fed a kötvényállomány beígért leépítését a mérlegében és mennyire meredek monetáris szigorítási pályát kíván lefektetni maga elé.
A héten csütörtökön ül össze a Bank of England monetáris politikai tanácsa és teszi közzé gazdasági helyzetelemzését és prognózisát. A brit gazdaság év eleji gyenge teljesítménye és főleg romló kilátásai miatt nem tűnik túl valószínűnek, hogy egyhamar kamatemelés mellett döntene a jegybank. A júliusi BMI adatokból nagy vonalakban már fel lehet majd mérni, hogy a második negyedévi 0,3 százalékos növekedés után mire lehet számítani a harmadik negyedévben.
A második negyedévi euróövezeti GDP-növekedés előzetesének keddi közzététele a hétfőn megjelenő júliusi inflációs adatokkal együtt az Európai Központi Bank (EKB) várható monetáris politikai irányvonalára enged majd következtetni. Az eddigi adatok alapján az EKB – ahogy azt jelezte is – egyelőre nem érzi égető szükségét a mennyiségi monetáris lazító eszközök fokozatos kivezetésének.(MTI)

Scroll To Top